Aile Hastanesi

Talatpaşa Bulvarı No:7/9
Bahçelievler/İstanbul

Çalışma Saatlerimiz

Hafta içi : 07.00 – 21.00

Hafta sonu : 09.00 – 14:30

Diyabet Tanısı

İdrarda şeker bulunması: Sağlıklı bir kişide idrarla şeker kaybı farkedilemeyecek düzeyde iken şeker hastalarında bu miktar fazladır ve hastalığın şiddetine göre değişir. Diyabetle ilgili kuruluşlar diyabet tanısı için farklı eşikler kabul etmektedirler. Amerikan diyabet cemiyetine göre;

Çocuklarımızı diyabet ve obezite tehtidinden korumak aslında son derece basit. Modern yaşamın hareketsizliğinden uzaklaşarak doğaya dönmek ve geleneksel beslenmemize dönmek.

Glukoz tolerans testi (GTT): Bu test şeker hastalığı teşhisi konmasında çok önemlidir. Kişi aç iken vücut ağırlığının kg’ı başına 1 gr şeker(glukoz) verilir. Şeker hastası olmayan bir kişi için sonraki 2 saat içinde ortalama 90 mg/dl’den 120-140 mg/dl’ye kadar çıkar ve normalin altına döner. Fakat şeker hastası olan birinde zaten açlık kan şekeri 110 mg/dl nin üzerinde olduğundan bu test uygulandığında çok daha fazla artış gösterir, ve ancak 4-6 saat sonra düşer, ama ilk düzeyinin altına inmez.

HbA1c düzeyi de artık diyabetin tanısında kullanılmaktadır. Bu test, hastanın son iki buçuk, üç aylık açlık-tokluk, şeker ortalamasını gösterir. Bu değerin, şeker hastalarındaki eşiği, ülkeye göre değişmekle birlikte 6.5 ile 7 arasında olması hedeflenmektedir. En iyisi ise bu değerin 6 dan büyük olmamasıdır.

Obezite

Obezitenin yol açtığı ya da neden olabileceği sıkıntılardan kurtulmak için etkili ve kalıcı kilo vermek gerekir. Araştırmalar kişilerin diyet ve sporla ancak % 5 oranında başarılı olduğunu işaret ediyor.Kalan %95 oranındaki kişiler tekrar eski kilolarına dönmektedirler.

O nedenle kalıcı ve geri dönüşsüz kilo verdiren yöntemler gerekmektedir. Bunların en etkilisi laparoskopik(kapalı)yapılan mide küçültme ameliyatıdır.


logo

Sandal LLC.
Hamburg, Germany
One Street | Two Drive,
10th Floor, Site Wing

+49 555 000 000
hello@sandal.com
support@sandal.com

Son yazılar

Copyright © Bütün Hakları Hasan Ofluoğluna Aittir.

Whatsapp